Posted in: Cinsel İsteksizlik, Cinsel Yaşam, İstek Arttırıcılar

Cinsel İsteksizlik

Bazen belirli nedenlere bağlı olarak kadın ve erkeklerde cinsel isteksizlik görülebiliyor. Oluşan bu isteksizlik sonucunda cinselliğe karşı soğukluk gerçekleşebiliyor. Kaliteli cinsel hayat sürülmesi adına isteğin olması çok önemli bir konudur. İsteksizlik başladığı andan itibaren çitlerin hayatlarında sıcaklık ve renk görülmeyebilir.

 Öyleyse cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir? Tedavisi nasıl gerçekleşir? Bilinmesi gereken en net bilgiler burada. Cinsel sağlık ilaçları yoluyla cinsel isteksizlik nasıl giderilir. Detaylı bilgiler için devamını oku.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel açıdan görülen isteksizlikler her kişide görülebilen ufak problemlerden bir tanesidir. Bununla birlikte cinsellikten zevk alma durumunda düşüş görülebilir. İsteksizliğin nedeni psikolojik olabileceği gibi kültürel açıdan da olabilir. Cinsel ürünler yoluyla sorunun çözümü için sağlık uzmanlarına danışabilirsiniz.

Eşler arasındaki uyum ve anlayış cinselliğin istenmesi açısından çok önemlidir. Genel olarak daha fazla kadınlarda görülse bile, erkeklerde yaşanan sertleşme ve boşalma problemleri de cinsel isteksizliği oluşturabiliyor.

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel isteksizliği oluşturan nedenler şu şekildedir;

 • Kaygı.
 • Sertleşme güçlüğü.
 • Cinsel birleşmenin gerçekleştirilememesi.
 • Boşalmada güçlük.
 • İstenen seviyede uyarılamama.
 • Cinsel uyumsuzluk.
 • Korku.
 • Cinsel birleşmede oluşan kasılmalar.
 • Cinsellikte oluşan ağrılar.
 • Boşalma kontrolünü sağlayamama.

Bu durumların yaşayan kişilerin cinsel isteğinde azalma görülür.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin en önemli nedeni psikolojik olarak gelişen sorunlardır. Bunu takip eden hormon düşüklüğü problemleri de cinsel isteksizliği oluşturur. Antidepresan ilaçlar, B12 vitamini eksikliği, tansiyon ilaçları ve ileri derecede varikosel rahatsızlığı cinsel isteksizlik konusunda problem üretir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Kadınlarda oluşan cinsel isteksizlikler, erkeklerde olduğu gibi ilk olarak psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Cinsellik esnasında oluşan acılar, depresyon, antidepresan ilaçlar, yorgunluk hissi, aşırı alkol kullanımı, menopoz, stres ve zihinsel problemler kadınlarda cinsel isteksizliği arttırır. Bunun dışında parterleri ile problem yaşayan kadınlarda da isteksizlik görülebilir.

Cinsel İsteği Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Cinsel isteğin artması için pek çok önemli yöntem bulunur. Yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişiler direkt olarak ilişkiye kendilerine hazırlamalıdır.
 • Afrodizyak etkili ürünler kullanılmalıdır.
 • Testosteron hormonunu arttıracak besin takviyeleri alınmalıdır.
 • İsteğin artması için bolca çikolata tüketilmelidir.
 • Çinko tüketilmelidir.
 • Trans yağlı ürünler tüketilmemelidir.
 • Şekerli ürünler az tüketilmelidir.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Cinsel ilişki terapisi alınmalıdır.

Tüm bu yöntemler denenmesine rağmen isteksizlik devam ediyorsa mutlaka en kısa süre içerisinde uzman doktorlar tarafından destek alınması gerekir. Ancak bu şekilde belirli kontroller ve testlerin sonucunda tedavinin hangi yoldan yapılacağı anlaşılabilir.

İsteksizlik Türleri

Cinsel isteksizliği 3 farklı türü bulunur. İsteksizliğin ilk türü kişilerin ergenlik döneminde başlar. Cinsel aktivitelerden her zaman kaçınır ve ilgisi olmaz. İkinci türde kişiler cinsel konuda aktif olsa bile, sonraki zamanlarda isteğin azalması görülebilir. Bu olay hayatta gelişen bazı stresli durumlardan kaynaklanır.

Üçüncü türde bazı günlerde cinsel istek aniden kaybolur. Genel olarak stresli ve yorucu düşünceler sonucunda ortaya çıkar. Buna ek olarak maddi kaygı ve duygu bozuklukları sorunun artması için eşlik eder. Bayan azdırıcı damla ürünleri kadınlar da isteksizliği ortadan kaldırır.

Belirtileri Nelerdir?

İsteksizlik probleminin en başında cinsel arzuda azalmalar görülür. Kadınlar bu durumu erkeklerden daha fazla yaşarlar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte menopoz veya hamilelik durumlarında isteksizlik görülebilir. Özellikle menopoz döneminde olan kadınlardan belirtiler daha fazladır. Erkeklerde ise yaşın ilerlemesi sonucunda cinsel isteksizliği belirtileri ortaya çıkar.

İlişkiden zevk alamama, cinsel ilişki için tam olarak motive olamama ve libododa hızlı bir şekilde azalma en güçlü belirtilerdir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel isteksizliği oluşturan bazı psikolojik ve metabolik problemler yer alır. Tedavi adına ilk olarak isteksizliği gerçekleştiren nedenler araştırılır. İsteksizlik yaşayan kişiler uzman doktora mutlaka doğru şekilde analiz sunması gerekir. İlişki soğukluğunu oluşturan nedenler prostat, diyabet, kalp ve nörolojik rahatsızlıklar olabilir.

Soğukluğun bu rahatsızlıklardan kaynaklandığı belli olduğunda özel tedaviler başlar. Böylece cinsel isteksizliğin ortadan kalkması gerçekleşir. Fakat bu durumu oluşturan nedenler psikolojik ise, daha farklı yöntemler devreye girer. Psikiyatr uzmanına danışılması halinde gereken stratejiler geliştirilir.

Tedavi esnasında eşlerin birbirleri ile olan anlaşmaları bu konuda oldukça önemli rol oynar. Psikolojik açıdan gerçekleşen isteksizliklerde sabırlı olunması gerektiren stratejiler bulunur. Eşlerin birbirlerine destek olması ve yapılan özel tedavi stratejileri sayesinde psikolojik problemler ortadan kalkar. Böylece sonuç olarak kişilerin yaşamış oldukları can sıkıcı olan isteksizlik problemi tekrar yaşanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir